Jdi na obsah Jdi na menu
 


Běh na lyžích - Volný způsob běhu

1. Správná délka holí

V podvědomí obecně přetrvává názor, že čím delší hůlka, tím lepší záběr. Opak je však pravdou, při používání delších "klacků" je záběr méně efektivní a dlouhá hůl nás nutí se narovnávat ve chvíli, kdy je potřeba se do záběru  "položit". Jednoduché pravidlo zní, že při vybírání hole by na suchu měla hůl na klasiku být v délce maximálně po ramena , na bruslení někde mezi bradou a nosem. Při otevření článku zde najdete tabulku s určením délky hole vzhledem k výšce postavy.

2. Mazání tuhými stoupacími vosky

Nejprve musíme lyži pro mazání připravit. Stoupací komora by měla být vyznačená podle váhy lyžaře. Nejlepší je změřit komoru na flextesteru, který mívají ve specializovaných prodejnách. Pokud máme na lyžích zbytky stoupacího vosku z posledního lyžování, musíme nejprve komoru důkladně očistit. Zbytky tuhého vosku nejprve narušíme smývačem, který nanášíme buď sprejem nebo opatrně namočeným hadříkem. Chvilku počkáme až rozpouštědlo ve smývači naruší vosk a poté škrabkou opatrně seškrábneme nejsilnější vrstvu . Zbytek vosku otřeme navlhčeným hadříkem ve smývači. Skluznice by měla být čistá bez jakékoli stopy po vosku. Pozor , používáme pouze smývač, ne benzín či jiná rozpouštědla, která skluznici nadměrně vysušují. Poté skluznici v rámci komory zdrsníme smirkem o hrubosti 180, aby vosk lépe držel a nesjížděl se. Není samozřejmě potřeba zdrsňovat po každém mazání,pouze po čase, až se vyhladí.

Příslušný tuhý vosk nanášíme v tenkých vrstvách,kdy každou důkladně rozkorkujeme, dnes se používají vyzkoušené syntetické korky. Mažeme vždy více slabých vrstev, čím delší trasu jedeme, tím více vrstev. Obecně doporučujeme 2-4 vrstvy. Pokud se nemůžete rozhodnout pro jeden druh vosku, je možné mazat i více druhů se slovy zkušeného lyžaře – „sníh není hloupej, on si vybere“. Pokud jedeme delší trasu a sníh ostřejšího zrna, doporučujeme ještě v domácích podmínkách zažehlit takzvaný grunt, základový vosk,který výrobci obecně označují jako „base“. Tento vosk namažeme jako první a zažehlíme. Tento druh má tu vlastnost, že podrží další měkčí vosky a uchrání je před rychlým sjetím. Další vosky na něj mažeme opět ve více vrstvách.

Mazání na jednotlivé druhy sněhu:

Prašan
Sen každého klasika a nejjednoduší mazání. Jedná se o sníh při teplotách -5 stupňů a nižších.
Čerstvý prašan: v případě sněžení se nám může zdát, že lyže malinko podkluzuje. Za to většinou nemůže mazání, ale struktura sněhu, kdy se lyže utrhne i se sněhem a usmekne.
Přemrzlý prašan: sníh starší a často poměrně špinavý. Mažeme většinou více vrstev, na delší trať je lepší zažehlit podklad.
Nejpoužívanější vosky:
SWIX V30 modrý
V40 modrý extra
VR40
VR45
RODE modrý -2 -8
modrý -2 -6
multigrade -3 -7
super extra -1 -5
super -1 -3

Vlhký sníh
Sníh v rozmezí -2 -5 stupňů. Nedělají se zrcátka ve stopě. Na čerstvý i starší sníh se používají stejné vosky, nejčastěji fialové. Mazat je opět nejvýhodnější ve více vrstvách, často se kombinují měkčí a tvrdší vosky.
Nejpoužívanější vosky:
SWIX V45 fialový speciál
V50 fialový
VR45
VR50
VR55
RODE multigrade 0 -2
fialový 0
fialový extra 0 +1

Mejdlo
Noční můra klasiků, sníh okolo 0 stupňů, kdy je lepší jít bruslit. Pokud se pokoušíte namazat, pak bohužel neexistuje univerzální vosk, který by se dal použít.
V případě, že sněží, tak sníh lepí většinou úplně na všechno a klasika se dá jet i na lyžích bez vosku (tzv. mikrostruktura). Při mejdle, kdy je stopa jedno dlouhé zrcadlo, je důležité se rozhodnout, zda použijeme tuhé vosky, klistry, nebo kombinaci klistr/tuhý.
Nejpoužívanější vosky:
SWIX V55 červený speciál
VR55
VR60
SWIX - klistry K21n stříbrný universal
RODE extra 0 +2
RODE - klistry universal 0+
multigrade -6 +6
žlutý 0 +2
Kombinace klistr/tuhý: slabou vrstvu klistru necháme vymrznout a překryjeme ji tuhým voskem a opatrně korkujeme. Pokud se chceme svézt i na mejdle, potřebujeme měkké lyže a štěstí při volbě vosku.

Mokrý sníh
Sníh při teplotách nad nulou.
Nejpoužívanější vosky:
SWIX V60 červený
VR70
VR75
RODE červený 0 +3
žlutý +1 +4

3. Mazání klistrů

Vyznačenou mazací komoru před dalším mazáním musíme mít vždy čistou a umytou smývačem, tedy nejprve odstraníme staré stoupací vosky. Dobré je před mazáním klistrů ještě zdrsnit komoru po celé délce, buď samotným smirkem o hrubosti 160-180 nebo použijeme např. korek SWIX T0010, který je opatřen potřebným zdrsňovačem.

Po zdrsnění komory přistoupíme k samotnému nanášení klistrů. Pokud je sníh hodně ostrý či jedeme delší trasu, používáme jako podklad tzv. gumy – SWIX KR 20, KR30 , RODE blue nebo RODE blue speciál. Klistr nanášíme vždy do kratší označené komory, protože nanášíme silnější vrstvu než u vosků tuhých. Nanášíme jej po čárkách dle obrázku na plochu napravo a nalevo od žlábku zvlášť. Poté základový klistr zažehlujeme žehličkou cca na 110°C. Zažehlený klistr déle vydrží a zároveň podrží i další klistr, který mažeme jako další vrstvu dle aktuální teploty sněhu. Po zažehlení můžeme ještě vrstvu klistru srovnat korkem.

Poté přistoupíme k mazání konečné vrstvy aktuálního klistru. Opět nanášíme do tvaru „stromečku“ na obě strany skluznice. Tento měkčí klistr po nanešení rozetřeme plastovou špachtličkou, kterou najdeme v každém balení klistrů od Swixu nebo ji koupíme zvlášť. Klistr opět zarovnáme korkem. Na závěr ještě přejedeme vrstvu klistru dlaní nebo palcem– viz obr. Pokud mažeme dle sněhu až těsně před lyžováním někde ve venkovních podmínkách, kdy nemáme k dispozici mazací kopyto, je postup obdobný. Zažehlovací klistr je potřeba připravit dopředu v odpovídajících podmínkách, ale vrchní vrstvu klistru naneseme do stromečku a roztíráme dlaní tak dlouho, dokud ji nerozetřeme v souvislou hladkou vrstvu. Zde dáváme pozor na zbytky hrudek klistru, které je potřeba rozetřít do rovné hladké vrstvy. Pokud hrudky zůstanou na skluznici, překáží rovnoměrnému přitlačení skluznice při odrazu a lyže nám potom střílí a drhne ve skluzu.

Při odstraňování starých klistrů nejprve naneseme na komoru smývač a necháme ho chvíli působit. Poté pomocí buď plastové špachtličky či kovovou škrabkou SWIX T0035 opatrně klistr stáhneme, většinou postup několikrát opakujeme včetně vyčištění žlábku. Poté ještě smývačem navlhčeným bavlněným hadříkem celou mazací komoru a boky lyže důkladně očistíme. Lyže by měla být čistá a suchá. Pozor, pouze mazací komora, skluzné plochy, které se parafínují nikdy smývačem nečistíme !!!

 

 

 
 

 


Statistiky

Online: 1
Celkem: 90767
Měsíc: 170
Den: 8